Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×

Unutulmaz Tatilin Adreslerinden Cunda Adası

Ada tatilleri her zaman ilgi çekici olmuştur. Cunda da küçük bir yerleşim ama ne kadar küçük olursa olsun birçok güzel doğa sahnesini sunar, eğlenceli deneyimler ve fantastik anlar için inanılmaz bir seçimdir. Bugün en çok aranan, sofistike tatilcilerin tercih ettiği önemli destinasyonlardan biri olmaya devam ediyor Cunda.

Cunda Adası’nda romantizm daha adanın girişinde başlıyor. İstanbul’da daha Boğaz’da köprüler yokken Cunda Adası’na yapılan ilk boğaz köprüsü ile ulaşıyorsunuz adaya. Arnavut kaldırımlı, denize açılan dar sokaklarındaki eşsiz mimarileri ile tarihi evler karşılıyor sizi. Buna, kıyı boyunca uzanan deniz restoranları da eşlik ediyor. Taş Kahve’deki ağaçların gölgesinde huzur bulurken ada kahvesi içmek rahatlatıyor insanı.

Çarşısında yapacağınız kısa gezintiden sonra satın alacağınız pek çok renkli ve otantik objenin el emeği olduğunu bilmek sizi daha da şaşırtıyor. Sokaklarda gezerken hararetinizi buzlu bademle ya da kavunlu dondurmayla atıyorsunuz. Gün içinde yapacağınız küçük mavi yolculuklarla adanın çevresini keşfe çıkarken akşamları sahil kenarında yakamozlarla rakı balık keyfi unutulmaz oluyor. Ege’nin zeytinyağlı ve lezzetli mezeleri de damaklarınızı şenlendirecektir.

Bütün bu unutulmaz güzelliklerin yanında tarihi yapıları, kiliseleri, zeytin ve çam ağaçları ile kaplı ormanları ve müzeleri de keşfedilmeyi bekliyor. Aşıklar Tepesi’nde günü bitirmek, gün batımına tanıklık etmek, Taşlı Manastır’ı ziyaret ettikten sonra ayaklarınızın altındaki koyun manzarasını seyretmek içinize huzur dolduracaktır. Fotoğraf albümünüzün en renkli ve güzel karelerini Cunda’da yakalayacaksınız.

Bu güzel ada ve dramatik manzara hem karada hem de suda pek çok farklı hayatı barındırırken yanı başında her biri tarz sahibi eşsiz butik otellere de ev sahipliği yapar. Bu küçük adada biraz lüks arıyorsanız hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Lüks ve konforlu hizmetlerini, otantik ve göz alıcı mimarilerinin eşliğinde sunuyor Cunda butik otelleri.

Mola Cunda Hotel
Lavanta Cunda
Begonvilla Evleri
Otel Labris
Pür Beyaz Otel
Otel Sobe
Ortunç Hotel

Önerdiğimiz Otelleri blogda görebilirsiniz. www.kucukoteller.com.tr/cunda-adasi-otelleri.html
Cunda’da Ne Yapılır?

Sabah erken saatlerde adanın ara sokaklarını gezmeli.. Bol oksijeni içine çeke çeke. Karadut suyunu içe içe.. Aşıklar tepesi, kent kütüphanesi, koç müzesi ve değirmen görülecek yerler arasında. Denizi sığ. Sevene güzel, sevmeyene tekne turu.

Rumlardan kalma bir kaç manastırı, masmavi bir denizi görmeyi ve sessizliğin sesini dinlemeye Pateriça Koyuna gitmeyi unutmayın. Tarçınlı lokma tatlısı yenmeli mutlaka, Damla sakızlı' kavunlu' karadutlu dondurma yemeli, Buzlu Bademin tadına bakılmalı.
Tepedeki Koc muzesinin oldugu kafeye gitmeli ve oradan manzara izlenmeli Ada Camping ya da Ortunç Koyu'nda denize girilmeli, Taş Kahve' de kahve içilmeli meydanda sakızlı dondurma yenmeli tabi ki tarihi yerleri gezilmeli. #aşıklartepesicunda’da rüzgarla dans etmeli, #TaşKahvedeTürkKahvesi içmeli

Nerede Yenir? Elamyhane kesinlikle tavsiye edilir. Salaş mekan severler, mezeler günlük lezzetli ve canlı fasıl harika eğlence. Cunda'da kesinlikle yakamoz restoranda rakı balık yapmalı. Aynacunda aynada yemek yenmeli, gunun hangi saati olursa olsun, tabi bir de tas kahvede sakizli kahve karadeniz pastanesinde tatlı. Cunda'da mutlaka @sonvapurcunda restoranın müthiş mezeleri tadılmalı.. Bay Nihat'ta balık ve meze yemeli. Karadeniz Pastanesinden mutlaka damla sakızlı kurabiye yemek lazım, Bademli muhallebi de yenmeli. #ilyostarestaurant da rakı balık yapmalı, mezelerin tadına varmalı. Balikci Koboroz da mezelerin tadina bakilmali, ozellikle deniz fasulyesiydi sanirim muhtesem otesi.

Lokma imparatorunda lokma yemeli. Sokakların arasında dolanarak rumlardan kalma evlerin ruhu yaşanmalı, soluklanmak için aşıklar tepesindeki değirmene çıkıp muhteşem manzara karşısında limonata yudumlanmalı.

Eylül ve Ağustos aylarında sadece Cunda'da çıkan papalinanın tadına bakılmalı. Eee tabi onu ağlatmamak için yanına bir de aslan sütü lazım. @taskahve de damla sakızlı türk kahvesi içip doya doya denizi izlemek lazım.