×

Sapanca'da Gezilecek Yerler

Bu güzel bahar aylarının keyfi nerede çıkar diye düşündük ve bu hafta sonu rotamızı Sapanca’ya çevirdik. İstanbul ve Bursa gibi iki büyük şehre de yaklaşık iki saat uzaklıktaki bu cennet köşesi, enerjinizi yenilemenin yanında sizi, yazın o beklenen tatiline hazırlayacak bir durak.

Sapanca, göl kenarında ve yeşillikle içinde güzel bir ilçe. Büyükşehirlere nazaran oldukça sakin ve huzur dolu. Göl kenarında ya da ağaçların içinde yapacağınız her yürüyüş, yorgunluğun aksine size enerji verecek ve kendinizi daha da dinç hissedeceksiniz. Çünkü havası tertemiz ve oksijen sizi her an yenileyecek. Alın hamağınızı ve kitabınızı, gölün kenarında keyif yapın; size eşlik eden tek ses doğanın sesi olsun.

Piknikler planlayın sevdiklerinizle birlikte ve toprağa bırakın tüm stresinizi. Maşukiye’yi mutlaka görün, kendinize bir gezi planı hazırlayın. Göl kıyısındaki Kırkpınar’a gidin. Gölün kenarındaki restoranlarda yemek molası verin. Gölde tekneyle ya da kanoyla gezintilere çıkın. Hatta hava sıcaksa gölde yüzebilirsiniz bile. Dolu dolu geçirin hafta sonunuzu, inanın hiç yorulmayacaksınız. Temiz hava ve doğa sizin tarafınızda çünkü!

Sapanca'da Ne Yapılır?
Sapanca'ya geldiğinizde öncelikle göl kenarında güzel bir sabah yürüyüşü yapmalısınız. İsterseniz bisiklete de binebilirsiniz. Muhteşem güzellikteki göl manzarası ve doğanın içinde, bol oksijenli bir sabah yürüyüşü kendinizi iyi hissettirecektir. Sonrasında isterseniz göl kıyısındaki tesislerde isterseniz de konakladığınız otelde güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz.
Gün içinde Sapanca merkezde bir keşif turuna çıkabilirsiniz. Sapanca sokaklarında ve çarşısında gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.
Sapanca'daki tarihi kalıntıları ve eserleri ziyaret edebilirsiniz. Bizans döneminden kalma lahitleri ve mezar taşlarını görebilirsiniz. Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenen Vecihi Kapısı olarak adlandırılmış kemeri görebilirsiniz. Rüstem Paşa ve Rahime Sultan Camileri'ni görebilirsiniz.
Eğer su sporları tutkunuysanız Sapanca Gölü pek çok farklı su sporu için uygun koşullar sağlıyor. Su kayağı, kano, katamaran ve rüzgâr sörfü gibi farklı aktiviteleri deneyebilirsiniz.


Maşukiye, Derbent ve Kırkpınar gibi doğa harikası diğer bölgelere gidebilirsiniz. İsterseniz burada da doğa yürüyüşü, bisiklet turu ya da piknik gibi aktiviteler planlayabilirsiniz. Kayık ya da deniz bisikleti kiralayabilirsiniz.
Eğer kış mevsiminde geldiyseniz Kartepe'ye de gidebilirsiniz. Kayak yapmak ve bembeyaz doğada vakit geçirmek eğlenceli olacaktır.
Sapanca Gölü kenarında veya Maşukiye'de güzel bir alabalık ziyafeti yaşayabilirsiniz. Alabalığın her türlüsünü buradaki tesislerde bulabilirsiniz.
Sapanca'ya bağlı olan ve İstanbuldere olarak bilinen bölgeye gidebilirsiniz. Burası da kuş sesleri arasında huzurlu ve dingin zaman geçirmeniz için adeta özel olarak tasarlanmış gibi. Doğanın içinde, tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Sapanca otelleri için tıklayın!

www.kucukoteller.com.tr/sapanca-otelleri.html