×

Datça Badem Çiçeği Festivali - 8 ve 10 Şubat 2019 1637 kişi tarafından bu hafta okundu

Datça "Badem Çiçekleri" ile bahara merhaba diyor!

Türkiye'nin önde gelen badem bölgesi Datça, beyazın ve pembenin tüm tonlarına ev sahipliği yapacak görsel bir şölene daha hazırlanıyor.

Geçen yıl ilk kez düzenlenen ve binlerce katılımcıyla Türkiye'nin dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlayan festival, bu yıl 8-9-10 Şubat 2019'da Datça Yarımadası'nın doğasını, yerel kültürünü ve tarihini ziyaretçilerle paylaşmaya hazırlanıyor.
Datça bademinin özelliği niceliğinde değil, niteliğinde.


Türkiye badem üretiminin %10'unu karşılayan Datça'da tespit edilebilmiş 85 çeşit badem türü bulunuyor. Datça'da bademler susuz tarımla yetiştiriliyor. Tüm dünyada badem fiyatları bademin iriliğine ve lezzetine göre belirleniyor. Datça bademi tamamen sulu tarım ile üretilen en iri Amerikan bademinden bile yaklaşık %30- 40 oranında daha iri, ağır ve lezzetli.

Datça'daki badem ağaçları, Ocak - Şubat aylarında bembeyaz çiçeklerini açarak baharın gelişini müjdeliyor. Badem çiçekleriyle papatyaların buluştuğu zamanlar Datça'nın en harika zamanları. Badem Çiçeği Festivali, Datça'nın bu harika zamanına tanıklık etmek, şehirden biraz uzaklaşıp nefes almak, doğaya dönüp Ege ile Akdeniz'i kucaklayan Datça'nın en özel lezzetlerini deneyimlemek, farklı atölyelerde hoş vakit geçirirken yeni şeyler öğrenmek için müthiş bir fırsat.
Datça merkezinde, Palamutbükü ve Hızırşah panayır alanlarındaki el emeği ürünler ve hediyelik eşya stantları, badem ürünleri ve yöresel yemek satışları, çocuk ve yetişkinlere yönelik renkli ve yaratıcı atölyeler, Datça'ya özgü dans gösterileri ve sahne performanslarıyla üç gün sürecek olan festival ziyaretçilere çok çeşitli etkinlikler sunuyor.

Ayrıca, ziyaretçilerin tercihlerine göre katılabilecekleri turlar ve doğa yürüyüşleri ile yarımadanın dört bir yanını keşfetme, tarihini ve kültürünü deneyimleme imkânı sunuyor. Festivalin öne çıkan etkinliklerinden bir diğeri ise badem çiçeği temalı "Fotoğraf Yarışması" Festival haftasında çekilecek badem çiçeği fotoğraflarıyla katılabilecek yarışma, festival heyecanını ve coşkusunu daha da artırıyor.

Badem ve Datça
Türkiye'de badem yetiştiriciliği açısından en önemli bölge Ege Bölgesi, burada da Datça Yarımadasıdır.
Muğla ili, ülkеmiz badem üretiminin yаklаşık %12,6'sını ѕağlamaktadır.
Datça ilçesi ve köylerinde; 268,720 badem ağacı bulunur. Yılda 1,200 ton kabuklu badem, 250 ton iç badem, 400 ton çağla üretilir.
Datça'da badem üreticileri ve perakendecilerinde çok çeşitli badem ürünü hazırlanmakta ve satışa sunulmaktadır. Ballı bademden, badem helvasına, badem sütünden bademli zeytine pek çok badem ürününü Datça'da tatmak ve satın almak mümkün.

Datça'da Bulunan Badem Çeşitleri
Nurlu Badem: Datça'nın en meşhur ve en değerli badem çeşidi Erken çiçeklenmesi sebebiyle, Türkiye'de Datça'dan başka hiçbir yerde verim alınamamaktadır.
Ak Badem: Datça'nın en yaygın badem çeşidi.
Horişti Bademi: Datça dışında pek de tanınmayan Horişti Bademi, Datça'nın yerel türlerinden bir tanesi...Rüştü Bademi olarak da bilinen Horişti'yi küçük taneli ve şişman oluşundan tanıyabilirsiniz.

BADEMİN FAYDALARI
Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.Beyin hücrelerini onarır, beyni yaşlanmaya karşı korur ve beyindeki yaşlanmayı geciktirir. Yaşlılık unutkanlıklarının önüne geçer. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandırır. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalığa karşı vücudu korur. Günlük magnezyum ihtiyacının %45'ini karşılar. Cilt sağlığında önemli bir yere sahiptir.
Konaklama için: https://kucukoteller.com.tr/datca-otelleri  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Festival ile ilgili detaylar için www.bademcicegifestivali.com  sitesini ziyaret edebilirsiniz.
İletişim: Eda Pak
[email protected]
0530 475 8446

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler