Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×

Büyükada’da yaşamak için 8 ikna edici sebep

Her mevsim baharı yaşatan, büyük şehirden doğası ve havasıyla oldukça uzak ama bir o kadar da yakın Büyükada; doğası, insanları, yaşamı ve daha pek çok şeyle hayalimizdeki ada kültürünü hala yaşatan yerlerden biri. Zamanında ve bugün hala pek çok yazarın hayalinde kurduğu dünyanın vazgeçilmez mekânı olan İstanbul Büyükada, özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerin uğrak yeri.

Ama adaya ziyaretçi olarak bir bakıp kaçmak yerine orada yaşamak isteyenler de yok değil aramızda. Bunun için yıllar geçmesini ve yaşlanmanızı beklemeye gerek yok. İnanın Büyükada gibi masalsı bir coğrafyada yaşamak için pek çok sebep var. İşte bunlardan birkaçı:

• Çok uzun süredir yaşadığınız yerdeki kalabalık ve gürültüden, bu metropol yaşantısından şikayetçisiniz. O zaman Büyükada tam sizlik. Daha adaya yaklaşırken bile sessizliğin sesi, adanın ve insanlarının huzuru sarıyor sizi. Ama bu huzurun ve sakinliğin yanında istediğiniz her an İstanbul’a ve aradığınız pek çok şeye kolayca da ulaşabilirsiniz.

• Adada evlerin tarihi, mimarisi ve ada halkının sıcak ilişkileri ise sizi sarıverecek. İnsanlar eski kitaplardaki gibi samimi, yakın ve ilişkiler oldukça gelişmiş. Büyük şehirde yandaki komşunuzu tanımadığınız bir apartmandan çıkıp dostane bir mahalleye gelince şaşıracaksınız.

• Yürüyüş yapmayı bir yaşam tarzı haline getirdiyseniz Büyükada, ormanları ve biraz yokuş olan yolları ile tam bir yürüyüş parkuru. Doğanın kucağında, güne yenilenerek ve Tabiat Ana’nın enerjisini alarak başlayabilirsiniz. Hem de adada her yer yürüyüş mesafesinde ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz yakınlıkta, aman ne güzel!

• Tam bir bisiklet tutkunusunuz ama yaşadığınız metropol, karmaşasıyla buna hiç de uygun değil! O zaman Büyükada sizi bekliyor. Ülkemizde bisiklet sürmek için bulunmaz yerlerden biri. Sakin, arabaların ve egzoz dumanının verdiği rahatsızlık olmadan, yollar sizin ve en yakın dostunuzun! Adanın etrafında yapacağınız güzel bir bisiklet turundan sonra tepede, kilisenin yanında bir kahve molası verebilirsiniz.

Gün batımını ve gün doğumunu en güzel seyredeceğiniz yerlerden biridir Büyükada. Sevgilinizle romantizmin doruklarına çıkacağınız hatta abartmıyoruz günün her anı, bu adada romantik dakikalar yaşayacağınız yerler keşfedilmeyi bekliyor.

• Peki ya fayton turu? Adada ulaşım için bisikletten sonra en yakın dostunuz fayton olacak. Bu nostaljik araçla kendinizi Çalıkuşu romanının kahramanı gibi hissedebilirsiniz!

• Huzurun ve mutluluğun yolu lezzetli yemeklerden geçer. Adanın lezzetli mutfak kültürü, taze mevsim balıkları ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezelerle şenleniyor. Kıyı boyunca uzanan restoranlarda ve eğer adada yaşamaya karar verdiyseniz evinizin muhteşem manzaralı balkonunda yakamoz eşliğinde balık keyfi yapabilir içkinizi yudumlayabilirsiniz.

• Sizi bilmiyoruz ama bizim için damla sakızlı dondurmadan tutun da renkli renkli ve meyveli dondurmalar, adada yaşamak için en önemli sebepler arasında! Her gün bıkmadan usanmadan dondurma yiyebilirsiniz Büyükada’da. Daha ne olsun!

• Yaz aylarında plajlarında sakin ve temiz denizin ve sıcacık kumların çıkarabilirsiniz. Gazetenizi, kitabınızı okuyabilir ya da en yakın arkadaşınızla plajda küçük bir tavla turnuvası yapabilirsiniz.

• Yemyeşil ormanları ve doğası piknik yapmaya oldukça elverişli. Hemen sepetinizi alıp yeşil alana kiliminizi yayabilir ya da hamağınızı kurarak temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Belediyenin belirlediği piknik alanları aileniz ve sevdiklerinizle geçireceğiniz zamanlar için ideal.

Büyükada otelleri'nde kalmak için tıklayın!