×

Artvin Gezi Rehberi: Artvin'de Gezilecek Görülecek Yerler 337 Görüntüleme

Şehri ikiye bölen Çoruh Nehri'nin hırçın suları, Karadeniz ikliminin tüm özelliklerini olduğu gibi yansıtan yemyeşil ormanları, mavinin ve yeşilin her tonunun iç içe geçerek ahenk oluşturduğu doğal güzellikleri ve 6 bin yılı aşkın tarihi ile Artvin; son yılların en gözde rotalardan biri.

#yapikrediadiosilegeziyos #adiosrotalari başlasın o zaman 🎒🤗
İzim Bozada - 20 Kasım 2018


Bin yıllardan günümüze uzanan tarihini hala eski canlılığı ile koruyan Artvin'de tarihin yanı sıra her şehirde olmayan pek çok doğal güzelliği de bir arada görmeniz mümkün. Yüksek ve yemyeşil dağları, krater gölleri, nehirleri, yemyeşil yaylaları ile son yılların gözdesi Artvin.

Artvin'e geldiğiniz anda doğanın iç içe geçmiş uyumu ve tertemiz havası sizi sarıveriyor. Daha o anda büyükşehirlerin yoğun ve yorgun zamanlarını unutuveriyorsunuz. Sahip olduğu tüm turistik potansiyeli ile Artvin, son yıllarda giderek yükselen bir grafik çiziyor. Yılın hemen her dönemi çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Artvin'de konaklama tesislerinin sayısı da giderek artıyor.
Artvin otellerinin hemen hepsi doğanın kucağında, yemyeşil ağaçların ortasında konumlanmış. İsterseniz şehir merkezinde ve çevre ilçelerde de tesisler bulabilirsiniz. Genellikle oda kahvaltı hizmet veren Artvin otelleri, ahşap ve doğayla uyumlu mimarisi ile göze çarpıyor. Doğanın kucağında yer alan tesislerde günümüz modern imkânlarını da bulmak mümkün.
Doğanın içinde, yeşilin her tonunu gözler önüne seren Artvin otelleri ve Artvin otellerinin fiyat seçenekleri de oldukça uygun. Herkesin bütçesine göre otel bulunabiliyor. Üstelik otel fiyatları sezona göre farklılık göstermiyor. Yılın her dönemi aynı.
Eğer siz de bu yıl planlarınız arasına Artvin gezisini eklemek isterseniz sitemizi inceleyerek Artvin otelleri linkinden bilgi alabilirsiniz. İsterseniz rezervasyonunuzu da yaptırabilirsiniz.

Artvin'de Ne Yapılır?

Artvin'e geldiğinizde öncelikle bir doğa yürüyüşü ve rafting planı yapmalısınız. Artvin'de asıl görmeniz gereken yer ise hırçın akan suları ile Çoruh Nehri. Nehir kenarında yürüyüş yapabileceğiniz gibi mutlaka ama mutlaka rafting turu yapmalısınız. Bu heyecan bir kenara bırakılamaz bizce. Yılın belli dönemlerinde yapılan yayla festivalleri ile de ünlenen Artvin'de Bilbilan, Sahara yaylaları, Kaçkar Dağları Turizm Merkezi, Arsiyan ve Mersivan yaylaları gibi yeşil cennetleri gezebilirsiniz.
İsterseniz buralarda doğa yürüyüşleri planlayabilirsiniz. Uygun bazı yaylalarda kamp kurabilir ya da yayla evlerinde kalabilirsiniz. Şehirde koruma altında olan milli parklar ve tabiat parkları da mevcut. Sahara-Karagöl Milli Parkı, Hatila Vadisi Milli Parkı, Maçahel-Gorgit Tabiat Parkı ve Koruma Alanı'nı gezebilir ve doğanın kucağında güzle bir gün geçirebilirsiniz.
Atlı doğa yürüyüşü, jeep safari gibi heyecanlı aktivitelere katılabilirsiniz. Eğer tırmanmayı seviyorsanız Kaçkar Dağları'na bir tur planlayabilirsiniz. Balık tutmak ve yürüyüş yapmak içinse kentin şelale ve derelerini tercih edebilirsiniz.


Fotoğraf: Gorgit Yöresinden

Barhal Çayı, Hatila Deresi, Maçahel Deresi ve ülkemizin en yüksek çağlayanı olan Ciro Şelalesi bizim önerimiz. İsterseniz kent merkezinde ve civar ilçelerde bulunan müze, cami ve kilise, köprü, çeşme gibi tarihi mekânları gezebilir ve tarihin izlerini görebilirsiniz. Tabiat ve koruma parklarında kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Eğer uygun dönemlerde geldiyseniz yaylalarda ya da kentin içinde düzenlenen farklı festivallere katılabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
Kent merkezinde yürüyüş yapabilir, çarşıdan hediyelik alışveriş yapabilirsiniz. Kentin ünlü restoranlarında yöresel yemeklerin ya da Türk ve dünya mutfağından lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Akşam kent manzarasına hâkim bir restoranda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Artvin'de Gezilecek Yerler

Fotoğraf: Karagöl

Bu kadar zengin doğal ve tarihi güzelliği barındıran, muhteşem Karadeniz şehri Artvin'de gezip görmeniz gereken pek çok yer var. Dolayısıyla kısa bir tatil size yetmeyebilir. Öncelikle işe Artvin'in kalelerinden başlamalısınız. Artvin'de yüzyıllar öncesinden gelen mimarileri ile Artvin (Livana) Kalesi, Şavşat Kalesi, Ardanuç (Gevhernik) Kalesi ve Ferhatlı Kalesini görmelisiniz.
Artvin'de çok sayıda milli park ve koruma altına alınan milli park mevcut. Buraları da gezebilirsiniz. Sahara-Karagöl Milli Parkı, Hatila Vadisi Milli Parkı, Maçahel-Gorgit Tabiat Parkı ve Koruma Alanı'nı bunlardan sadece birkaçı. Kaçkar Dağları'nın eteklerinde bulunan yaylaları ve daha pek çok yaylayı görebilirsiniz. Bilbilan, Sahara yaylaları, Kaçkar Dağları Turizm Merkezi, Arsiyan ve Mersivan yaylaları kentin en bilinen yeşil cennetlerinden.
Eğer uygun zamandaysanız bu yaylalarda düzenlenen çeşitli festivallere de tanık olabilirsiniz. Kente geldiğinizde görmeniz gereken en önemli yer de Çoruh Nehri. Nehrin sert akan suları ile nehirde yapılan rafting keyfi unutamayacağınız bir deneyim olacak. Doğal güzelliklerin yanında kentte çok sayıda tarihi cami, kilise ve köprü de mevcut. Buraları gezebilir ve tarihin izlerine tanıklık edebilirsiniz. Ortacalar Merkez Camii, Kocabey Camii, İskender Paşa Camisi ve Türbesi, Hamamlı Manastır Kilisesi, Porta Manastır Kilisesi ve Köprülü Kilise eserlerden bazısı. Müze severler de kent merkezinde bulunan Artvin müzelerini gezebilir, çarşıdan hediyelik alışveriş yapabilirler. Ayrıca mutlaka Şavşat'ta yer alan Yavuzköy'ü, Laşet ve Seyir tepesini görmeye gayret edin!
Heba yaylası mutlaka görülmeli... Bazgiret köyü ve yaylası muhteşem... Pınarlı köyü Balık Gölünü de listenize alın.

Pona Alabalık Tesisleri, Arsiyan Yaylası Boğa Gölü, Meşeli Köyü Sıla pansiyonda kalınabilir. 2019 senesinden itibaren de Pona da yapılan bungolov evlerde kalınabilir. Saydığım yerlerde hava soğuk olduğundan kalın kıyafetler götürmekte fayda var.

Artvin Borçka'yı ayrı bir yazıda anlattım. Borçka Gezi Rehberi için tıklayın!Fotoğraf: Borçka Maral Şelalesi

Artvin'de Ne Yenilir

Doğanın kucağındaki şehir Artvin'de bitki çeşitliliğinin mutfak kültürüne de yansıdığını göreceksiniz. Tüm lezzetli Karadeniz yemeklerinin yanı sıra bölgede yetişen çeşitli otlarla yapılan yöresel yemekler de oldukça lezzetli. Artvin'de öncelikle yöresel çorbalardan başlamalısınız. Beyaz lahana çorbası, nişoşlu çorbası, kesme çorbası, gemdimalı çorbası, çinçar çorbası, püşürük çorbası gibi adıyla da tadıyla da farklı çorbaları mutlaka tatmalısınız. Çorbalar dışında bölgeye özgü silor, kaymaklı börek, hamsi pilavı, hamsi buğumalama, lokum, bişi, ev makarnası, kuymak, gendirme (keşkek), çılbır, kaygana, sığen, nağiço gibi yemekleri de denemelisiniz. En çok bilinen tatlıları ise hasuta, kaysefe, ballı lokum ve zurbiyettir. Yöresel yemeklerin dışında Artvin'de nereyse tüm balık çeşitlerini farklı şekillerde pişmiş sunumlarıyla tadabilirsiniz. İsterseniz köfte, kebap, tavuk gibi yiyecekleri ve fast food ürünleri de bulabilirsiniz.

Nerede Yiyelim?

- Karagöl'e yakın eşsiz manzarasıyla @sila_pansiyon da lezzetli yöresel yemeklerden tadabilirsiniz.
- Karagöl'den Kocabey köyüne gelin, oradan Laşet te alabalık yiyin.
- Şavşat da iki Kızkardeş öğretmenin çarşı içerisinde bulunan pidesini yemeden dönmeyin! Bir de Yusufeli o bölgede yeşilin elli tonunun olduğu yer. Çıkışında Artvin yolunda alabalık çiftliği tesisinde durun derim.
- Laşet"te kahve. Kocabey Kışlası'nda manzaraya karşı çay. Yavuzköy seyir tepesi'nde peynir eritmesi, Şartul'da çay ve tost ve tabiki yaylaları ise size vereceğim son gezi notlarım.Artvin'e Nasıl Gidilir?

Artvin'e bugün çoğu şehirden otobüsle ulaşmak mümkün. Hemen her gün düzenli otobüs seferleri düzenleniyor. Eğer uçakla gitmek isterseniz de Artvin merkeze en yakın hava alanı yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Kars'ta bulunuyor. Demiryolunu tercih edenler için de durum aynı. En yakın tren istasyonu Kars'ta ya da Erzurum'da. Eğer özel aracınızla gelmek isterseniz sizin için bazı yol bilgileri şöyle:
o İstanbul - Artvin arası yaklaşık 1300 kilometre olup yaklaşık 18 saat sürmektedir.
o Erzurum - Artvin arası yaklaşık 200 kilometre olup yaklaşık 4 saat sürmektedir.
o Bursa - Artvin arası yaklaşık 1300 kilometre olup yaklaşık 18 saat sürmektedir.
o Samsun - Artvin arası yaklaşık 565 kilometre olup yaklaşık 8 saat sürmektedir. o Ankara - Artvin arası yaklaşık 980 kilometre olup yaklaşık 13 saat 45 dakika sürmektedir.
o Eskişehir - Artvin arası yaklaşık 1225 kilometre olup yaklaşık 16 saat 40 dakika sürmektedir.

Artvin'den Ne Alınır?

Artvin'in el emekleri ile yapılan yöresel hediyelik eşyaları oldukça güzel. Bunları tarih ve turistik yerlerin yakınlarındaki çarşıda ya da kent merkezindeki dükkânlarda ve kapalı çarşıda bulabilirsiniz. El dokuması ya da makine örgüsü, yörenin kültürü yansıtan desenleri ile hem kendinize hem de sevdiklerinize kilim alabilirsiniz. Ağaç oyması ya da dal kabuğundan oyulan, el yapımı hediyelik eşyalar, süs eşyaları bulabilirsiniz. Bakır ve toprak çanak çömlekler alabilirsiniz. İsterseniz takılar, şallar ya da yöresel yemeniler, örtüler bulabilirsiniz. Ayrıca tatiliniz boyunca semt pazarından taze meyve sebze, balık, yöre kadınlarının yaptığı ev makarnası, salça gibi kışlık ürünleri temin edebilirsiniz.

Favorilere Ekle
Favoriler