×
TR EN
Mardin Gezilecek Yerler

Mardin'de Nereye Gidilir?
Mardin gibi medeniyetler beşiği diye adlandırılan bir şehirde gezecek görecek pek çok farklı yeriniz var. Geziprogramınız oldukça yoğun olacak.   

Öncelikle Mardin’in daracık sokaklarını ve tarihi çarşısını gezmelisiniz. Kayseriyye ve Revaklı Çarşı mutlaka görmeniz gereken mekânlardan. Eski Mardin evlerini görmeli ve bu sırada tarihin sayfalarını hızlıca bir ziyaret etmelisiniz.   

Mardin merkezde çok sayıda tarihi cami, han, hamam ve kilise, manastır, sinagog gibi yapılar var. Buraları gezebilirsiniz. Mardin’deki yapıların en büyüklerinden biri olan ve 1400’lü yılların sonunda yapılan Kasımiye Medresesi’ni görebilirsiniz. Ulucami, Meryem Ana Medresesi ve Kilisesi, Deyrulzafaran Manastırı ve Deyrulumur Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz.    

Eski kültürlere ait kalıntıların sergilendiği Mardin Müzesi’ni gezebilirsiniz. MS 900’lü yıllarda yaptırılan Mardin Kalesi’ni görebilirsiniz.    

Mardin’in en önemli turistik ilçelerinden biri olan ve ünü artık dünyaya yayılan Midyat ilçesine gidebilirsiniz. Telkari sanatı ile ünlenen beldede hem tarihi kalıntıları görebilir, sokaklarında gezebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda açık hava müzesi olan değerlendirilen Midyat da en az Mardin kadar köklü bir tarihe ve kültüre sahip. İlçenin sokaklarında gezerken, tarihi ve otantik havadan oldukça etkileneceksiniz.   

Eski Mezopotamya’nın en ünlü şehirlerinden biri olan ve bugün Mardin merkeze yarım saatlik uzaklıkta bulunan Dara kentinin kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz. Dara Harabeleri’ne gittiğinizde burada mağara evleri, kaya mezarları ve kilise kalıntılarını da bulabilirsiniz.    

Mardin’de çok sayıda kalede bulunur. Mardin Kalesi dışında, Anzavur Kalesi, Merdis Kalesi ve Rabbat Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.    

Mardin’de bulunan çok sayıda mağarayı gezebilirsiniz. Bunlardan birkaçı Gızzelin Mağarası, Linveyri Şifa Mağarası, Haramiye, Dırkıp gibi mağaralardır.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Mardin Otelleri
4.3
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Oda süslemesi
Odaya günlük gazete servisi
Odaya meyve sepeti ikramı

Mardin Merkez
Güneydoğu’nun ilk ve tek Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli oteli İZALA Hotel , konum itibari ile Eski Mardin...
Mardin Merkez
Mardius, Mardin’in eski isimlerinden olup, şehir adını Sasaniler döneminde Mardin’i imar eden aynı isimli Sasani...
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Oda süslemesi
Odaya günlük gazete servisi
Odaya meyve sepeti ikramı

Mardin Merkez
Mardin şehir merkezinde bulunan Maridin Otel, Mardin Otobüs Terminali'ne 2.5 km uzaklıkta, Mardin Havaalanı'na ise...