×
TR EN
Ağva Hakkında

Ağvaİstanbul Şile ilçesi sınırlarında kalan, etrafı çam ormanları ile kaplı, bir yanında Göksu bir diğer yanındaysa Yeşilçay nehirlerinin aktığı bir Karadeniz sahil kasabasıdır. Ağva plajları İstanbul'un neredeyse temiz kalan tek plaj ve kumsalları halindedir. 


Günümüzde ağva otelleri ve ağva butik otel seçenekleri ile çeşit çeşit nehir evi konaklama imkanınız da var.

Doğanın tüm hünerlerini sergilediği bir doğa harikası olan Ağva, ülkemizin her yöresinden ve yılın her dönemi ziyaretçi çekmektedir. İstanbul'a yaklaşık 90 kilometre uzaklı bulunan Ağva'ya ulaşım kolaydır. Dolayısıyla hafta sonu kaçamaklarınız için en uygun mekânlardan biridir Ağva. Büyükşehrin gürültüsünden tamamen uzakta doğa ile baş başa, huzur vaat eden bir belde Ağva. Hem yaz hem kış mevsimlerinde popülaritesini devam ettiren Ağva, sezon aylarında büyük bir turizm beldesi havasını yaşamaktadır.
   
     

Ağva kumsalları yaz aylarında dolup taşarken, kış aylarındaysa doğanın güzelliğini yaşamak isteyen kişilerle doludur. 
Ağva’yı bu denli sevdiren doğal güzelliğinin asıl kaynağı bilindik bir sahil kasabası olmasının çok dışındadır. Gerek etrafında bulunan yemyeşil doğası, ormanları, koy ve kumsalları gerekse iki yanında salınan o meşhur nehirleri bu güzelliği oluşturan birkaç etkendir. Ancak Ağva'nın güzelliği kesinlikle bunlarla sınırlı değildir.
 

Yılın her dönemi hizmete açık pek çok Ağva oteli de misafirlerini oldukça kaliteli ve konforlu bir hizmet sunarak ağırlıyor. Siz de bu hafta sonunuzu Ağva’da geçirmek istiyorsanız uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile zevkinize ve bütçenize en uygun Ağva otellerini sitemizden bulabilirsiniz.
Ağva ve Civar köyleri Hakkında
 
      

Ağva Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş. M.Ö. 7.yüzyıla uzanan tarihin kalıntılarına Ağva’ ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün. Kilimli parkuru başlangıcındaki Roma dönemine ait lahit bunlardan sadece biri. Henüz arkeolojik kazılara başlanmamasına rağmen eldeki bulgular Kilimli bölgesinin eski Roma yerleşkesi olduğunu gösteriyor. Daha sonraki dönemlerde Türklerle birlikte bugünkü yerleşimine taşındığı görüşü hâkim. Kalemköy de Ağva’nın eski yerleşkelerinden biri. Bu bölgede Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları bulunuyor. Hacıllı Köyü’nde, 3.yy. sonu – 4.yy. başlarında bulunan Gürlek Mağarası, Hisar Tepe’ de bulunan kale kalıntısı, Sungurlu Mahallesi’ndeki dağ değirmeni önemli buluntular.
    

Ağva’ya 14. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmen boyları yerleşmişler. Bugünkü Ağvalılar da aynı Türkmen boylarının çocukları.
Ağva ve çevresinde yaşam çok eskiye dayanmaktadır. Yapılan yüzey araştırmalarında Ağva ve çevresinin tarih öncesinde (Cilalı Taş Devri) iskân edildiğini ve İstanbul’un ilk yerleşim bölgesi olduğu saptanmış. Ağva ve civarında bilinen ilk yerleşim denizci bir kavim olan Miletler tarafından M.Ö. 8. y.y.’da olmuş ve buralarda bir takım ticaret kolonileri kurulmuş. M.Ö. 7. y.y.’da Miletler tüm Karadeniz kıyı şeridine yayılarak birçok devamlı ve kuvvetli kıyı şehirleri kurmuşlar.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Ağva Otelleri
4.8
Ağva (Merkeze 600M)
Robin’s Nest Eco Resort, Göksu nehir bandında, 7 dönüm arazi üzerinde konumlanmış bir eko tatil beldesi. Tesisin...
340 TL Rezervasyon
4.5
Fırsat Detayı

8 Haziran tarihine kadar telefon ile yapılacak konaklamalarda %20 indirim uygulanıyor. İndirimlerden yararlanabilmek için son rezervasyon tarihi 15 Şubat. Özel günler ve cumartesi hariçtir.

Ağva (Merkeze 500M)
Türkiye’nin her yöresinden getirilen Doğal Taşlar ile inşaa edilmiş özgün mimarisi, Göksu Irmağı'na 60 metre kıyısı,...
455 TL Rezervasyon
4.6
Ağva (Merkeze 4KM)
Ağva Greenline, Göksu nehri kıyısında kapılarını misafirlerine ilk defa 1992 yılında restoran hizmetiyle açmış....
4.5
Ağva (Merkeze 3KM)
Ağva’da Göksu Nehri kıyısında 1,500 m2 arazi üzerine kurulu Tranquilla Nehir Evi yemyeşil bir doğanın orta yerinde,...
4.7
Ağva (Merkeze 2KM)
Piccolo Mondo bir tarafı orman, diğer tarafı deniz ve iki nehir arasına kurulu bir köy olan, Latincede “iki...
4.5
Ağva
Beyaz Ev, İstanbul’a 90 km uzaklıkta, Ağva sahile yürüme mesafesinde, Göksu Nehri kıyısında, ev konforunda, kişiye...
4.4
Ağva (Merkeze 100M)
Ağva’da dere kenarında yaşam bir başkadır. Park Mandalin Ailesi, ayrıcalıklı tatilinizden daha çok keyif almanız...
4.0
Ağva (Merkeze 4KM)
Her şey dahil otellerin karmaşasına inat, ceviz ve nar ağaçlarının henüz dalındaki meyvelerine bakarak...